Tripp Lite PDUMH32HVATNET 7.4kW Single-Phase 230V ATS/Switched PDU - Switched - IEC 60309 32A Blue (2P+E) - 16 x IEC 60320 C13, 2 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - 7.40 kW - 1U/2U - Horizontal - Rack-mountable
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
04
quantity
Product details
Category
The PDUMH32HVATNET 7.4kW Single-Phase 230V ATS/Switched PDU provides remote power monitoring and enables redundant power for network devices with non-redundant power supply configurations. Ideal for data centers and server rooms, it mounts in 2U of space in EIA-standard racks and features 18 switched outlets(16 C13 and two C19) in two load banks, each bank protected by a 20A circuit breaker.
Dual 3-meter input cords with IEC309 32A Blue(2P+E) plugs connect to separate primary and secondary single-phase 230V power sources. The PDU constantly evaluates the power quality of both input sources. Dynamic solid-state(TRIAC) automatic transfer switching allows the PDU to switch to the secondary source within 1-5 milliseconds should the primary source fail or become unstable to ensure your connected equipment operates without interruption.
Features
  • Single-phase IEC309 32A Blue (2P+E) input and 230V output
  • 16 C13 and 2 C19 switched outlets in 2 load banks
  • Automatic transfer switching within 1-5 ms
  • Ethernet network interface for remote access
  • Digital LED display for real-time status monitoring
Management
    • HTTP
    • HTTPS
    • PowerAlert
    • SMTP
    • SNMPv1
    • SNMPv2
    • SNMPv3
    • Telnet
    • SSH
    • FTP
    • DHCP
    • BOOTP and NTP
Limited Warranty 2 Year
Package Contents
  • PDUMH32HVATNET 7.4kW Single-Phase 230V ATS/Switched PDU
  • Rack-mounting brackets
  • Cord retention brackets
  • Cable ties
  • Owner's manual
Environmentally Friendly Yes
Environmental Certification RoHS
Input Voltage 230 V AC
Output Voltage 230 V AC
Input Current 32 A
Power Rating (Watt) 7.40 kW
Weight (Approximate) 6.21 kg
Mount Type Rack-mountable
Rack Height 1U/2U
Height 3.50" (88.90 mm)
Width 17.50" (444.50 mm)
Depth 12.50" (317.50 mm)
Mounting Orientation Horizontal
Product Type PDU
Manufacturer Part Number PDUMH32HVATNET
Manufacturer Website Address http://www.tripplite.com
Manufacturer Tripp Lite
Product Model PDUMH32HVATNET
Product Name PDUMH32HVATNET 7.4kW Single-Phase 230V ATS/Switched PDU
Product Series Switched
Brand Name Tripp Lite
Protection Type Overload Protection
Plug/Connector Type IEC 60309 32A Blue (2P+E)
Receptacle Type IEC 60320 C19
IEC 60320 C13
PDU Type Switched
Receptacle Detail 16 x IEC 60320 C13
2 x IEC 60320 C19
Plug/Connector Detail 2 x IEC 60309 32A BLUE (2P+E)